Grupa 4 liczy 25 dzieci i nazywa się – Wesołe pszczółki. W naszej grupie są dzieci młodsze 5 letnie- 13 oraz dzieci starsze 6-letnie – 12. Mamy 13 dziewczynek i 12 chłopców. Nasze Panie nauczycielki to Pani Gosia i Pani Magda. Mamy też Panią Dagmarę, która opiekuje się nasza salą.

Maj

W maju Wesołe Pszczółki obchodziły Dzień Pszczoły, czyli woje święto :-). Dodatkowo poznały legendę o Smoku Wawelskim ( w ramach projektu „Piękna nasza Polska cała”) i wykonały do tego piękne prace w grupach. Także w ramach projektu „Piękna nasza Polska cała- Jak dobrze mieć sąsiada” poznały walory turystyczne oraz obyczaje Czech. Pod koniec miesiąca miały możliwość uczestniczenia w interesującym interaktywnym spotkaniu z „Alicją w krainie czarów”, którą wystawił dla nas teatr z Krakowa. Przez cały miesiąc przygotowywały się do występu dla Mamy i Taty z okazji ich święta.

Kwiecień

W kwietniu Wesołe Pszczółki obchodziły Dzień Ziemi, wykonały piękne żonkile w ramach akcji wspierającej świdnickie hospicjum, doskonaliły umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 10 na konkretną h i w pamięci. Uczestniczyły w zajęciach muzycznych „Muzaza”.

 

 

Marzec

W marcu grupa Pszczółek obchodziła Dzień Piegów, Dzień Kobiet oraz I Dzień Wiosny. Dzieci uczestniczyły po raz pierwszy w zajęciach muzycznych prowadzonych zgodnie z teorią E.E. Gordona. Oprócz tego brały aktywny udział w zajęciach w ramach realizacji projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”- strach oraz „Przyjaciele Zippiego’. Uczestniczyły także w zajęciach ekologicznych nt. „wody”. Przeliczały w zakresie 10, szukały symetrii w ramach zajęć matematycznych. Z chęcią ćwiczyły podczas zajęć gimnastycznych. W związku ze zbliżającymi się świętami- zasiały rzeżuchę i codziennie ją pielęgnowały:-)

 

 

luty

W lutym dzieci z grupy „Wesołe pszczółki” fantastycznie bawiły się na balu karnawałowym, podczas którego brały udział w wieku konkurencjach. Oprócz tego dokarmiały ptaki, gdy spadło dużo śniegu oraz korzystały z uroków zimy. Uczestniczyły w cotygodniowych zajęciach programu ” Przyjaciele Zippiego”,podczas których rozmawiały o przyjaźni. Obchodziły również „Dzień Dinozaura”, podczas którego wykazały się dużą wiedzą nt. dinozaurów. Poznały kolejne litery i cyfry, uczestniczyły w zajęciach gimnastycznych oraz dowiedziały się jak powstaje obraz i samodzielnie wykonały obrazki na podstawie obrazu Van Gogha „Gwieździste niebo” metodą edukacja przez ruch.

 

Styczeń

Przez dwa tygodnie stycznia  Pszczółki pracowały  intensywnie i czas upłynął nam  bardzo szybko:-). Po powrocie z ferii zimowych zaczęliśmy przygotowania do naszego ukochanego święta- Dnia Babci i Dziadka, przygotowaliśmy laurki filiżanki z herbatkami oraz piękne konewki z kwiatami; recytowaliśmy wierszyki i śpiewaliśmy piosenki na tę okazję. Oprócz tego uczyliśmy się kodowania i dekodowania oraz aktywnie uczestniczyliśmy w cotygodniowych zajęciach z programu „Przyjaciele Zippiego”. Przeprowadziliśmy różne doświadczenia z wodą oraz przelewaliśmy wodę za pomocą strzykawki- ćwiczenia sensoryczne. Poznawaliśmy nowe litery, z którymi układaliśmy wyrazy na dywaniku. Aktywnie uczestniczyliśmy w zajęciach gimnastycznych, m.in. zestaw ćwiczeń w parach metodą W. Sherborne.

 

Grudzień

Grudzień to magiczny czas. Pszczółki dekorowały salę oraz ubierały choinkę. Przygotowywały prezenty świąteczne dla rodziców oraz z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w próbach do jasełek. Brały udział w zajęciach z programu „Przyjaciele Zippiego” oraz w projekcie „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, podczas którego uczyły się jak radzić sobie ze złością. W ramach Dnia Unii Europejskiej poznały ciekawostki nt. Finlandii, obejrzały bajkę „Muminki” oraz wykonały flagę tego kraju.

 

Listopad

W listopadzie wykorzystywaliśmy dary jesieni do wielu prac plastycznych, wykonaliśmy m.in. : jesienną mandalę w ogrodzie przedszkolnym oraz sowę z wykorzystaniem szyszek. Obchodziliśmy także Dzień Postaci z Bajek, podczas którego dzieci rozmawiały o postaciach z ulubionych bajek, rozpoznawały je, a nawet pomagały Kopciuszkowi w bardzo ciężkich pracach :-). Bawiliśmy się z chustą animacyjną oraz kolorowaliśmy znane postacie z bajek. 11 listopada obchodziliśmy Święto Odzyskania Niepodległości i o gdz. 11.11 wraz ze wszystkimi przedszkolakami odśpiewaliśmy hymn narodowy. Następnie odbył się pokaz mody, w przedszkolu było  pięknie i biało-czerwono. Dodatkowo doskonaliliśmy umiejętność kodowania oraz realizowaliśmy program promujący zdrowie emocjonalne „Przyjaciele Zippiego”. Poznaliśmy wiele polskich legend i w nawiązaniu do jednej z nich, dekorowaliśmy toruńskie pierniczki. Świętowaliśmy także Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia, podczas którego wykonaliśmy misiowe opaski, rozmawialiśmy o swoich ulubionych misiach i wspólnymi siłami rozwiązywaliśmy misiowy quiz:-)

Październik

W październiku przyszła do naszej grupy jesień; podczas zajęć:
– rozmawialiśmy nt. pogody jesienią oraz ustaliliśmy cechy charakterystyczne jesiennej pogody;
– poznaliśmy kolory jesieni, wykonaliśmy wiele kolorowych prac, m.in.: „Pani Jesień” metodą origami, „Jesienny liść” przy użyciu gąbki, farb i naturalnych liści, „Jesienny las” z użyciem naturalnych liści oraz kredek (praca grupowa), ” Jesienne drzewa” (Edukacja przez ruch), „Jeżyk” z użyciem gruszek, wykałaczek i plasteliny, „Jesienny ludzik” przy użyciu pieczątek z ziemniaka i czarnej farby;
– rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy dary jesieni;
– rozmawialiśmy nt. zdrowego żywienia, poznaliśmy „Piramidę żywienia”;
– rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy owoce i warzywa;
– samodzielnie przygotowaliśmy szaszłyki owocowe oraz sok z marchewkowo- jabłkowy;
– rozmawialiśmy o zdrowym stylu życia- aktywność fizyczna;
– poznaliśmy mieszkańców lasu, rozpoznawaliśmy zwierzęta leśne, nazywaliśmy je, opisywaliśmy ich wygląd oraz sposób w jaki przygotowują się do zimy;
– ustaliliśmy jak należy zachowywać się w lesie/parku;
– poznaliśmy drzewa, które możemy spotkać w lesie/parku;
– poznaliśmy figury geometryczne: koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt; klasyfikowaliśmy je wg danej cechy;
– poznaliśmy litery: a, o, i, e, m, t oraz cyfry: 2,3,4,5
– rozpoczęliśmy realizację programu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” oraz „Przyjaciele Zippiego”.

 
 
We wrześniu spotkaliśmy się po długiej rozłące i bardzo wszyscy się z tego cieszyliśmy. Podczas wrześniowych zajęć między innymi:
– rozmawialiśmy nt. wakacyjnych przygód;
– ustaliliśmy kodeks właściwych zachowań w grupie;
– zastanawialiśmy się jaki powinien być dobry kolega/koleżanka;
– uczyliśmy się współpracy oraz zgodnej i bezpiecznej zabawy;
– poznaliśmy cyfrę1;
– poznaliśmy znaki drogowe oraz uczyliśmy się jak bezpiecznie poruszać się w pobliżu jezdni; wykonaliśmy sygnalizator świetlny przy użyciu bibuły;
– rozmawialiśmy o służbach ratunkowych, tj. strażakach, lekarzach i policjantach, rozpoznawaliśmy pojazdy uprzywilejowane oraz uczyliśmy się zgłaszać wypadek pod numerem alarmowym 112;
– ćwiczyliśmy umiejętność posługiwania się nożyczkami i dokładnego wycinania po linii.