Grupa 4 liczy 25 dzieci i nazywa się – Wesołe pszczółki. W naszej grupie są dzieci młodsze 5 letnie- 13 oraz dzieci starsze 6-letnie – 12. Mamy 13 dziewczynek i 12 chłopców. Nasze Panie nauczycielki to Pani Gosia i Pani Magda. Mamy też Panią Dagmarę, która opiekuje się nasza salą.

Listopad

W listopadzie wykorzystywaliśmy dary jesieni do wielu prac plastycznych, wykonaliśmy m.in. : jesienną mandalę w ogrodzie przedszkolnym oraz sowę z wykorzystaniem szyszek. Obchodziliśmy także Dzień Postaci z Bajek, podczas którego dzieci rozmawiały o postaciach z ulubionych bajek, rozpoznawały je, a nawet pomagały Kopciuszkowi w bardzo ciężkich pracach :-). Bawiliśmy się z chustą animacyjną oraz kolorowaliśmy znane postacie z bajek. 11 listopada obchodziliśmy Święto Odzyskania Niepodległości i o gdz. 11.11 wraz ze wszystkimi przedszkolakami odśpiewaliśmy hymn narodowy. Następnie odbył się pokaz mody, w przedszkolu było  pięknie i biało-czerwono. Dodatkowo doskonaliliśmy umiejętność kodowania oraz realizowaliśmy program promujący zdrowie emocjonalne „Przyjaciele Zippiego”. Poznaliśmy wiele polskich legend i w nawiązaniu do jednej z nich, dekorowaliśmy toruńskie pierniczki. Świętowaliśmy także Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia, podczas którego wykonaliśmy misiowe opaski, rozmawialiśmy o swoich ulubionych misiach i wspólnymi siłami rozwiązywaliśmy misiowy quiz:-)

W październiku przyszła do naszej grupy jesień; podczas zajęć:
– rozmawialiśmy nt. pogody jesienią oraz ustaliliśmy cechy charakterystyczne jesiennej pogody;
– poznaliśmy kolory jesieni, wykonaliśmy wiele kolorowych prac, m.in.: „Pani Jesień” metodą origami, „Jesienny liść” przy użyciu gąbki, farb i naturalnych liści, „Jesienny las” z użyciem naturalnych liści oraz kredek (praca grupowa), ” Jesienne drzewa” (Edukacja przez ruch), „Jeżyk” z użyciem gruszek, wykałaczek i plasteliny, „Jesienny ludzik” przy użyciu pieczątek z ziemniaka i czarnej farby;
– rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy dary jesieni;
– rozmawialiśmy nt. zdrowego żywienia, poznaliśmy „Piramidę żywienia”;
– rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy owoce i warzywa;
– samodzielnie przygotowaliśmy szaszłyki owocowe oraz sok z marchewkowo- jabłkowy;
– rozmawialiśmy o zdrowym stylu życia- aktywność fizyczna;
– poznaliśmy mieszkańców lasu, rozpoznawaliśmy zwierzęta leśne, nazywaliśmy je, opisywaliśmy ich wygląd oraz sposób w jaki przygotowują się do zimy;
– ustaliliśmy jak należy zachowywać się w lesie/parku;
– poznaliśmy drzewa, które możemy spotkać w lesie/parku;
– poznaliśmy figury geometryczne: koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt; klasyfikowaliśmy je wg danej cechy;
– poznaliśmy litery: a, o, i, e, m, t oraz cyfry: 2,3,4,5
– rozpoczęliśmy realizację programu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” oraz „Przyjaciele Zippiego”.

We wrześniu spotkaliśmy się po długiej rozłące i bardzo wszyscy się z tego cieszyliśmy. Podczas wrześniowych zajęć między innymi:
– rozmawialiśmy nt. wakacyjnych przygód;
– ustaliliśmy kodeks właściwych zachowań w grupie;
– zastanawialiśmy się jaki powinien być dobry kolega/koleżanka;
– uczyliśmy się współpracy oraz zgodnej i bezpiecznej zabawy;
– poznaliśmy cyfrę1;
– poznaliśmy znaki drogowe oraz uczyliśmy się jak bezpiecznie poruszać się w pobliżu jezdni; wykonaliśmy sygnalizator świetlny przy użyciu bibuły;
– rozmawialiśmy o służbach ratunkowych, tj. strażakach, lekarzach i policjantach, rozpoznawaliśmy pojazdy uprzywilejowane oraz uczyliśmy się zgłaszać wypadek pod numerem alarmowym 112;
– ćwiczyliśmy umiejętność posługiwania się nożyczkami i dokładnego wycinania po linii.